Homloklebeny terápia
Mi az a homloklebeny?
A homloklebeny az agy legnagyobb lebenye. Az emberek agyának 33-38%-át alkotja. Az ítéletalkotás, a gondolkodás, az értelem és az akarat székhelye. Egész lényünk ellenőrző központja.
A homloklebeny agyunk azon része, ami felelős többek között
a memória,
a gondolkodás,
a tervezés,
a problémamegoldás,
a beszéd,
a csontvázizmok akaratlagos mozgatása,
az érzelem és a személyiség bizonyos aspektusaiért,
valamint a bejövő ingerek osztályozásáért.
A homloklebeny fontos az akaratlagos mozgáshoz, a kifejező nyelvezethez és a magasabb szintű végrehajtó funkciók kezeléséhez.
Mik a végrehajtó funkciók?
a feladatok értelmezése. Mi is a feladat?
terv készítés a megoldáshoz: Mit kell tennem?
a terv megszervezése: Az egész folyamatot meg kell szervezni
tájékozódás térben és időben: Mekkora lépéseket tudok megtenni? Mennyi időre lesz szükségem?
munkamemória
szerialitás
motiváció: tanulásnál először külső (szülő, pedagógus kedvéért tanul a gyerek). 3-4. osztálytól el kellene érni a belső motivációt.
gátló funkciók: elkezdjük megvalósítani a tervet, közben hatások érnek, ezeket le kell gátolni, hogy be tudjam fejezni. Vágy és teljesülés közötti idő nőjön!
önmonitorozás: Mi van, ha valami miatt nem jön össze a terv? Észre kell venni, hogy nem működik!
rugalmasság/flexibilitás: Ha nem működik a terv, „B” tervet kell készíteni.
Hogyan segít a homloklebeny terápia? Mi történik az órán?
Olyan strukturált gyakorlatokat csinálunk, amivel agyunk teljesítőképességét, rendszerező képességét, sebességét jelentősen javíthatjuk. Megtanuljuk figyelmünket egyszerre több dolgon hatásosan rajta tartani, vagy éppen a külső ingerek kizárásával egy dologra összpontosítani.
A program során a mozgást, a beszédet és a gondolkodást kötjük össze olyan gyakorlatokkal, amik a homloklebenyünket intenzíven ingerlik és fejlesztik. Pozitív hatással vannak a gondolkodási folyamatokra az idegrendszeri hálózat megerősítésére, dúsítására.
A terápia hatására jelentősen javul a memória, a figyelem és a mozgás összerendezettsége. Fejlődik az egyensúly és a testi-lelki rugalmasság. A gondolkodási folyamat összetettsége megnő, fokozódik a kreativitás. Képesek leszünk gyorsabban, hatékonyabban változtatni és változni, igazodni a váratlan eseményekhez. A korhatár 8-99 év!
A homloklebeny terápia gyakorlatai összekötik a végtagokat a gondolkodással és a beszéddel.
Kiknek jó a homloklebeny terápia?
Olyan iskolás gyermekeknél segít, akiknek nem részképesség problémák miatt okoz gondot a tanulás, hanem a feladatok megtervezése, szervezése, korábbi ismeretekkel, tapasztalatokkal való összehasonlítás, több, automatikus tevékenység összehangolása, rugalmas, feladathoz adaptált gondolkodás hiánya nehezíti az előmenetelt.
az ADHD-s és autista gyermekeknél képalkotó eljárásokkal kimutatható a frontális lebeny csökkent működése. Tehát náluk is hatásos lehet ez a terápia.
Kamaszoknál, a hormonális változások hatására, illetve a frontális lebeny érési folyamata miatt (ez a legkésőbb érő agyterület!) komoly nehézséget okoz a felvételire való felkészülés is. Ilyenkor a tantárgyi segítség mellett nagyon hasznos a homloklebeny terápia a koncentráció, tervezés-szervezés, valamint a megfelelő aktivitáshoz. A terápia hatására emelkedik az agy éberségi (arusal) szintje, ennek köszönhetően az információk felvétele, feldolgozása, felidézése is gyorsul.
Időseknél a gyakorlatok a természetes demencia folyamatát lassítják.
Felnőtteknek, akiknek a feladatok tervezésével, szervezésével van esetleg gondja, és szeretnének gyorsabbak, hatékonyabbak, kreatívabbak lenni.
Mozgásterápiák
Homlokterápia
Részképesség-terápiák
Tovább: Foglalkozások